Firmamız 1972 yılında 50 m²’lik kapalı alanda hava ikmal bakım merkezi nden (Uçak bakım fabrikası ) emekli dört tekniker arkadaş tarafından TEKSAN KALIP SANAYİ ismiyle kuruldu.İlk zamanlar faliyet alanı olarak metal kesme ve bükme kalıpları imalatını seçen firmamız daha sonraları ülkenin önde gelen Altın yıldız, Birlik Mensucat, Ortaanadolu, Bossa, Güney Sanayi, Sümer bez fabrikaları gibi tekstil fabrikalarına yedek parça yapmıştır.

İkinci neslin iş hayatına katılması ile birlikte imalat alanı önce 150 m2 ye daha sonrada 1000 m² kapalı alana çıkmıştır.

1997 yılında firmamız şirketleşerek ASTEKSAN MAKİNA VE MADENİ EŞYA LTD. ŞTİ. adını almıştır.Bu tarihten itibaren üretim bandını genişleten firmamız kent mobilyası imalatına girmiş banklar,çöp sepetleri,sokak aydınlatma lambaları,yol bariyerleri ,kameriyelerin imalatına başlamıştır.

2002 yılından itibaren üretimine kent mobilyalarının bütün çeşitlerini ekleyerek kent mobilyalarının reklam ünitelerinin üretimine başlamıştır.Gerek kendi tasarımları gerekse müşterilerinin tasarımları ile bilboard,afiş değiştiricili ve sabit reklam panosu (Clp), Megalight, Silindir kule, Otobüs durakları, LED Tv, Mega boardlar ve Alışveriş merkezleri ile Hava alanları reklam panoları ile çelik ve özel dizayn edilen alüminyum profiller ile konstrüksiyon imalatı yapmaktadır.

Kayseri 1. Organize sanayi bölgesinde 28000 m² açık 10000 m² kapalı alanda teknik ve kaliteli personel ile üretimine devam etmektedir.

Fabrikamızın makine parkurunda; 220 ton Büküm kuvveti ve 3metre bükme boyu bulunan Abkant Pres , max.10mm sac kalınlığı ve 3metre kesme uzunluğu bulunan Giyotin Makas , 3 eksen 640*1300mm tabla ebatına ve 24 takım kapasitesine sahip CNC Dik İşleme Merkezi , 13,5metre 5 eksen CNC Alüminyum-Çelik-Krom İşleme-Kesim Merkezi , 7metre 4 eksen CNC Alüminyum-Çelik-Krom İşleme-Kesim Merkezi , Max. 120mm çapında Alüminyum vb hafif alaşım kesimleri için çift kafa CNC Alüminyum kesim makinası , tornalar,freze,planya, değişik güçte matkap ve klavuz çekme, NC kontrollü 76mm boruyu bükebilen tijli boru bükme,81mm boruyu bükebilen 3 toplu boru bükme tezgahı, 150 tonluk hidrolik pres, değişik güçlerde ve özelliklerde birçok kaynak makinası mevcuttur.

Ayrıca yüzey temizlik hattı, kurutma fırını, toz boya kabini ve pişirme fırınından oluşan 130 metre konveyör uzunluğuna sahip tam otomatik elektrostatik boya hattımız mevcuttur.

Kaliteli ve çeşitli ürün portföyü ile yurt dışı pazardada kendisine yer bulan firmamız Almanya, Bulgaristan, Romanya, BAE, Yunanistan, Kuveyt, Nijerya, KKTC, Irak ve Yemen’e ihracat yapmaktadır.

ASTEKSAN LTD ŞTİ. Kalitesini ISO 9001/2000 kalite yönetim belgesi,TSEN 14001 Çevre yönetim sistemi, OHSAS 18001 işçi sağlığı ve güvenliği belgesi, DIN 18800/7 kaynak yeterlilik belgesi ve ürünlerindeki TSE belgeleri ile ispatlamıştır.